Mateřská škola Skaštice
Skaštice

Charakteristika MŠ

Mateřská škola Skaštice, okres Kroměříž, příspěvková organizace se nachází v malé vesničce a je zřizována obcí Skaštice. Je situována uprostřed obce, vedle kostela, který je dominantou vesnice. Mateřská škola je umístěna ve starší historické budově bývalé základní školy, ke které patří velká uzavřená zahrada s příjemnou přírodní atmosférou, která poskytuje dětem volný pohyb, ale také umožňuje objevování a poznávání znaků všech ročních období. Součástí zahrady jsou i zajímavé a podnětné herní prvky, které byly nově pořízeny v loňském roce. V blízké budoucnosti plánujeme další modernizaci a úpravy pro zvelebení naší zahrady tak, aby nabízela větší prostor pro vzdělávání, tvoření a rozvoj všech dovedností. Mateřská škola je jednotřídní heterogenní skupina s kapacitou pro 24 dětí ve věku 3 - 6 let. Uspořádáním místností mateřská škola připomíná rodinné prostředí a zajišťuje dětem spokojený, bezpečný a zdravý život. Mateřská škola je velmi prostorná a nabízí dětem spoustu možnosti vyžití. Její provozní doba je od 6:30 do 15:45 hodin.

Budova postupně prochází rekonstrukcí a modernizací v rámci možností a disponuje dvěma patry. V prvním podlaží budovy školy je obecní tělocvična, knihovna a kancelář. Ve druhém podlaží se nachází samotná mateřská škola – herna pro děti, která je propojená s kanceláří. Ložnice, která slouží k odpolednímu odpočinku dětí, je také často využívána jako prostor na divadelní představení a různé aktivity mateřské školy. V patře se nachází i šatna dětí, umývárna, toalety pro děti a školní výdejna. Strava je dovážena z Mateřské školy Mánesova v Kroměříži.

Škola má estetické a čisté prostory splňující bezpečnostní a hygienické normy dle platných předpisů týkajících se čistoty, teploty, vlhkosti vzduchu, osvětlení, hlučnosti aj.

Díky malému kolektivu se nám daří přistupovat individuálně ke každému dítěti. O děti pečují tři zaměstnanci, z toho dvě pedagogické pracovnice (paní ředitelka, paní učitelka) a jeden nepedagogický pracovník (školnice, provozní). V průběhu celého dne je zajištěn pitný režim, várnice s nápojem je umístěna pro děti na dostupném místě. Dodržujeme pravidelný denní rytmus a řád – stravy a pobytu venku. S přihlédnutím na povětrnostní podmínky je doba pobytu venku regulována. V celém průběhu pobytu dítěte v naší škole jsou respektovány jeho individuální potřeby aktivity, spánku a odpočinku. Dětem s nižší spotřebou spánku nabízíme klidné aktivity.

Prioritou naší mateřské školy je především to, aby se nejen děti, ale i rodiče u nás cítili stejně dobře a bezpečně, jako se cítí v domácím prostředí. Chceme, aby děti do mateřské školy chodily s radostí a úsměvem a těšily se na každý další den strávený v naší mateřské škole. Pomocí různých aktivit a zábavných programů se snažíme děti vzdělávat, obohacovat a zároveň i připravovat k nástupu do základní školy. Všechny tyto aktivity jsou propojeny s kvalitním výchovným procesem. Naší snahou je stát se dobrým průvodcem dětí na jejich cestě za poznáním a vybavit je potřebnými kompetencemi pro další vzdělávání a život.